Easton Professional Collection Color Splash 2.0 12.5" Fastpitch Softball Glove - PCFP125-3C
SKU: PCFP125-3C-LHT
Glove Hand
Glove Size
Description
Dominate the field with the Easton Professional Collection Color Splash series!
This Color Splash glove is designed to be the most versatile on the field, equipped with a 12.5” basket web and a deep, round pocket. Not to mention it’s available for both lefties and righties, making it easy for every player to prowl the field at any position!
  • Item #: PCFP125-3C
  • Back: Quantum Closure System
  • Collection: Professional Collection
  • Color: Camel/Red/White/Blue
  • Fit: Female Specific
  • Lace: Professional Grade Lace
  • Leather: Reformulated Premium Reserve USA Steerhide
  • Level: Adult
  • Lining: Classic Cowhide
  • Series: Professional Collection Color Splash
  • Shell: Premium Reserve USA Steer
  • Size: 12.5 in
  • Sport: Softball
  • Web: Modified Basket
  • Age Group: Pro/College, High School, 14U
  • Brand
    Easton
  • Glove Series
    Easton Professional Collection
  • Glove Size
    11.75"